Grupa Astronomia
kontakt  
  strona główna     ASTRONOMIA.PL     KOPERNIK.PL     PLANETARIUM.PL     ASTROWWW     ASTROSKLEP  
  26 grudnia 2014, piątek, 7:33:55

O nas
Dla prasy
Inicjatywy
Współpraca
Reklama
Dla twórców
Prawa
Kontakt
Historia


Historia Grupy Astronomia rozpoczyna się w momencie powstania portalu Astronomia.pl. Portal rozpoczął działalność w wersji próbnej 17 października 2001 roku, a po rozszerzeniu zawartości i wprowadzeniu nowej szaty graficznej, wystartował w pełnej wersji 1 grudnia 2001 roku.

Na początku 2000 roku, gdy rozpoczynały się przygotowania do stworzenia portalu i zarejestrowane zostały dwie domeny internetowe - astronomia.pl i astronomia.com.pl, w sieci istniało wiele serwisów o astronomii, jednak brakował miejsca, które skupiałoby wszystkie najważniejsze informacje, stanowiłoby "bramę" do astronomii dla wszystkich użytkowników polskiego internetu. Takim miejscem w założeniu miał być portal Astronomia.pl.

Data startu, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, była wielokrotnie przekładana. W pierwszym okresie przygotowań kilkakrotnie zmieniała się również koncepcja prowadzenia portalu. Członkowie redakcji zdobywali informacje o oczekiwaniach wobec takiego serwisu, zarówno profesjonalnych astronomów, jak i astronomów-amatorów. W tym celu redakcja Astronomii.pl uczestniczyła w takich imprezach jak kongres COSPAR, który odbył się latem 2000 roku w Warszawie czy Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (w roku 2000 we Fromborku, w 2001 w NiedĽwiadach). Prace nad projektem strukturalnym zakończyły się pod koniec 2000 roku.

Start serwisu w paĽdzierniku 2001 roku został odebrany w środowisku astronomicznym jako sukces. Z dnia na dzień rosło zainteresowanie portalem, który został doceniony również przez media. Od tego momentu serwis był systematycznie rozszerzany, powstawały nowe działy, a oglądalność naszych stron rosła. Astronomia.pl stała się pierwszym polskim portalem astronomicznym w pełnym tego słowa znaczeniu.

Od początku 2001 roku portal jest tworzony z dwóch miast posiadających największe polskie ośrodki astronomiczne - Torunia i Warszawy, wspierany przez działania redaktorów w wielu miastach Polski.

W ciągu kolejnych lat funkcjonowania portalu redakcja uczestniczyła w wielu ciekawych projektach i wydarzeniach, wykraczających również poza internet. Od grudnia 2003 roku nasze strony działają pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - organizacji, która powstała w 1919 roku. Sukces spowodował pojawienie się innych pomysłów na nowe serwisy. Pierwszym z nich był Kopernik.pl zawierający biografie astronomów, fizyków, matematyków i filozofów, kolejne to AstroWWW wspierający najlepsze strony amatorskie, Planetarium.pl i AstroSKLEP. Wszystkie te serwisy, odwiedzane codziennie przez tysiące osób, tworzą Grupę Astronomia.

Zapraszamy do naszego serwisu prasowego, w którym można znaleĽć najnowsze informacje o tym co robimy.

  drukuj  |   do góry  
  Copyright © 2000-2005 Grupa Astronomia
  Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
Grupa Astronomia